LEU MK4 20-60X80MM BLK SPOTTER TMR RETICLE
Manufacturer: Leupold
MPN: 110826
UPC: 030317108267
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
With either a Leupold® Mil Dot reticle or Leupold Tactical Milling Reticle (TMR®) the Leupold Mark 4® spotting scope enables a sniper and spotter to view the same targets the same way. Xtended Twilight Lens System – DiamondCoat 2 – Folded Light Path – Smooth Focusing – Armor coated rugged and waterproof. – Fold Down Rubber Eyecups – Tripod Ready – 100% Waterproof and Fog Proof – Tripod and Digital Camera Compatible – BAK 4 Prisms – Actual Magnification: 20x – 60x – Angular FOV (degrees): 2.30 degrees – 0.80 degrees – Twilight Factor: 40 – 69.3 – Exit Pupil: 4.1 mm – 1.3 mm – Eye Relief: 30 mm – Objective Clear Aperture: 80 mm – Length: 15.5 – Weight: 61.8 oz – Close Focus Distance: 75′
Manufacturer Part Number
110826
Eye Relief
1.18"
Length
15.50"
Magnification
20-60x
Optic Coating
Fully Multi-Coated
Shipping Weight
5.53
Objective Size
80mm