LEU MK4 12-40X60MM TMR TACTICAL SPOTTING SCOPE
Manufacturer: Leupold
MPN: 60040
UPC: 030317600402
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
With either a Leupold® Mil Dot reticle or Leupold Tactical Milling Reticle (TMR®) the Leupold Mark 4® spotting scope enables a sniper and spotter to view the same targets the same way. Xtended Twilight Lens System – DiamondCoat 2 – Folded Light Path – Smooth Focusing – Armor coated rugged and waterproof. – Fold Down Rubber Eyecups – Tripod Ready – 100% Waterproof and Fog Proof – Tripod and Digital Camera Compatible – BAK 4 Prisms – Actual Magnification: 12x – 40x – Angular FOV: 3.20 degrees – 1.0 degrees – Twilight Factor: 26.80 – 48.90 – Exit Pupil: 4.8 mm – 1.5 mm – Eye Relief: 30mm – Objective Clear Aperture: 60mm – Length: 12.4 – Weight: 37 oz – Close Focus Distance: 36′
Manufacturer Part Number
60040
Eye Relief
30mm
Length
12.40"
Magnification
12-40x
Objective Size
60mm