MPN: APACHE9MM46CPR
Model: Apache
UPC: 810085125587
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
WATCH APACHE 1911 9MM 4.6 W/COMP COPPER 17/20
Description
The APACHE double-stack 1911 is expertly precision-machined with a robust 4140 stainless steel frame and a 4.25-inch 416R stainless steel slide. Designed for performance it features tactical-profile grips a flared double-stack magwell a crisp trigger pull and ambidextrous safety controls for enhanced versatility. Coated with WATCHTOWER’s proprietary buttery slick PVD finish it delivers exceptional corrosion resistance even in harsh environments and ensures effortless maintenance. This advanced PVD coating is applied to the slide barrel frame and all major components creating a durable rust-resistant surface engineered to withstand saltwater exposure and offer lasting reliability. – Caliber: 9x19mm – Length: 8.6 in. – Width: 1.6 in. – Height With Extended Magazine: 6.75 in. – Height With Standard Magazine: 6.2 in. – Compensator Port: .25 in. – Compensator Length: .75 in. – Barrel Length: 4.6 in. – Barrel Twist: 1:16 / 6R – Weight Without Magazine: 2.4 lb. – Weight With Magazine Unloaded: 2.6 lb. – WATCHTOWER Range Pistol Case – Lifetime Warranty Card – 1x 17-Round Magazine – 1x 20-Round Magazine – 1x Pistol Lock
Manufacturer Part Number
APACHE9MM46CPR
Action
Semi-Auto
Barrel Length
4.6"
Caliber/Gauge
9mm