Unity Tactical LLC FSTS30205F Fast LPVO Scope Mount/Ring Combo 30 mm Flat Dark Earth
Manufacturer: Unity Tactical
MPN: FST-S30205F
Model: FAST
UPC: 810007880631
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
Creating a 2.05 optical centerline from the rail, the FAST LPVO scope mount is the perfect solution for deploying low power variable optics on the modern battlefield. It features a zero MOA angle and is available with either 30mm or 34mm rings. The modular base accepts a suite of optional offset accessory mounts for micro red dot sights, while an MRDS Top Ring is also available for mounting micro red dots at the 12 oclock position.FAST is a series of optic mounting solutions that provides end users with a quicker sight picture than standard height mounts, allowing for more rapid visual processing of the battlefield by ensuring an ergonomically correct heads-up posture. Further, they provide faster and easier dot/reticle acquisition while wearing night vision goggles, protective masks, plate carriers and other gear. This height provides all the advantages of a tall mount while still being compatible with Clip-On Night Vision Devices (CNVD).The FAST LPVO Scope Mount is built from 7075-T6 Aluminum and Type III Hardcoat Anodized Black or FDE*.
Manufacturer Part Number
FST-S30205F
Length
5.50"
Model
Mount Height
2.05"