$349.00 Original price was: $349.00.$317.00Current price is: $317.00.
In stock
Tactical Solutions 1022TDMB X-Ring Barrel 22 LR 16.50″ Black Matte Finish Aluminum Material Bull with Fluting, Threading & Sights for Ruger 10/22 Takedown
The Tactical Solutions X-Ring Takedown barrel has been designed as a highly accurate replacement barrel for your 10/22 Takedown. The barrel comes complete and includes a locking mechanism making installation quick and easy, with no gunsmithing required. This model has a matte black finish, 1/2″x28 threads and fiber optic sights.
| UPC | 879971006805 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1022TD-MB |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Length | 16.50" |
| Model | |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 1.483 |
| Sights | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |