Strike Industries BANGBAND34MMOD Bang Band Mini 34mm Made of OD Green Rubber 5 Pack
Manufacturer: Strike Industries
MPN: BANGBAND34MMOD
UPC: 793811765113
In stock
Questions? Call before you order.
Description
Made of Nitrile Butadiene Rubber (NBR), it withstands heat up to 226 F. The Strike Industries Bang Band Mini gives you the ability to add additional grip to a pistol grip, magazine or any small sized object. The grooves and anti-slip texture gives you better handling and feeling of your weapon. The positive tactical feeling enhances your pistol grip and/or magazine with an additional gripping surface for your dominant and/or support hand. The 34mm (1.34) diameter by 14.7mm (0.58) wide Strike Bang Band Mini is strong and durable for you to also use in other applications when a standard rubber band just is not enough. Try it on a scope magnification adjustment ring within the Bang Band Mini size range as an enhanced and slim scope accessory.