Smith & Wesson SWBAT21H 21″ Collapsible Baton Black
Manufacturer: Battenfeld
MPN: SWBAT21H
UPC: 028634703029
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
The 21" Baton SWBAT21H from Smith & Wesson is protection in an easy-to-carry quick-to-access form. Used by law enforcement this Smith & Wesson baton feature hard-anodized 4130 seamless aluminum steel (HRC 46-47) telescoping friction lock construction and textured rubberized handle for secure grip in any type of condition wet or dry.
SPECIFICATIONS:
  • Overall Length: 21.00"
  • Handle Length: 8.50"
  • Handle Material: Rubber
  • Handle Thickness: 1.03"