$1,253.00 Original price was: $1,253.00.$1,086.00Current price is: $1,086.00.
In stock
SHAS CR920 9MM WAR POET HOLOSUN 507K
CR920 Pistol 9MM Black Frame War PoetEdition Fluted Unthreaded Black SS Rod GrnTrit 1D Holosun 507K13 Round w/ 10 RoundMag – ADDITIONAL PARTS: Comes with 2xShadow Systems Magazines pinkyextension range bag and ShadowSystems tool – WEIGHT: 15.42 ounces – LENGTH: 6.36 inches – HEIGHT: 4.31 inches – BARREL: 3.4 inch barrel – FINISH: Nitride – TRIGGER: 4-4.5 lb trigger pull – WIDTH: 1.06 inches – CAPACITY: 10+1 flush mag13+1 extended mag
| UPC | 810120313450 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | SS4084H |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 13 |
| Length | 13.5500 |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Sights | Front Night Sight |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |