Q LLC MINIFIX55616INGRAY Mini Fix 5.56x45mm NATO 16″ Tapered Barrel, Gray, Fully Adjustable Folding Stock, Magpul K Grip, 15″ Q-Sert Handgaurd, AR/M4 Style Mag, Cherry Bomb Brake, Ambi Controls
Manufacturer: Q LLC
MPN: MINIFIX55616INGRAY
UPC: 850035705308
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
The Q Mini Fix Rifle, 5.56MM, 16″, Gray, if its not obvious already, is the Mini Action version of The Fix. Advantages and features mimic its short action big brother, but with a few changes. The mini FIX has a smaller receiver and bolt assembly, accepts the M4 magazine, and has a smaller bolt assembly.
Manufacturer Part Number
MINIFIX55616INGRAY
Action
Bolt Action
ATF Type
RIFLE
Barrel Finish
Gray
Barrel Length
16"
Caliber/Gauge
.223 REM/5.56 NATO
Capacity
10
Length
36.1
Number of Magazines
1 10 rd.
Package Height
3.6
Package Width
9.7
Product Type
Rate of Twist
1:7"