$436.00 Original price was: $436.00.$343.00Current price is: $343.00.
In stock
MKS HI POINT 995TS 9MM TGT STK WOODLAND CAMO
Action: Semi Auto – Caliber: 9mm – Capacity: 10 – Finish: Woodland Camo – Sights: Ghost Ring Adjustable – Barrel Length: 16.5 – Overall Length: 31 – Weight: 6.25 lb – All-weather polymer skeletonized stock – Sling swivels and scope base – Internal recoil buffer in stock – Weaver style rails – Fully adjustable sights (Ghost Ring rear peep & post front) – Quick on/off thumb safety – Grip-mounted clip release – 100% American-made parts and assembly – 10-shot magazine (45 caliber comes with a 9-round magazine) – FREE trigger lock – Last round lock open – Optional forward folding grip – Optional flashlight – Optional laser
| UPC | 752334600035 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 995TS WC |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 32.7500 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 / 10 rd. |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 8.1 |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Units per Box | 1 |