Midwest Industries MIFN16CRM15 Lightweight 223 Wylde 16″ 30+1 Black Hard Coat Anodized Rec with 16″ M-Lok Black 6 Position Magpul CTR Stock Black Magpul MOE Grip Right Hand
Manufacturer: Midwest Industries
MPN: MIFN16CRM15
UPC: 812102031888
In stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
Forged from 7075 T6 aluminum, Precisely machined to M16/M4 specs, M4 feed ramps, Hard-coat anodized mil 8625 type 3 class 2 finish, .250 take down pins, MI M16 bolt carrier group, MI-CRM15″ Combat series handguard, M-LOK(TM) compatible, Laser engraved T-marks, Lightweight Melonite barrel, 16 inch, 1/8 twist, .223 Wylde chamber, Mid-Length gas system, .625 diameter barrel, A2 flash hider, Works with standard AR15 components and magazines, Receiver rear takedown pin detent hole threaded for a 4-40 set screw, Mil Spec diameter buffer tube, Magpul(R) CTR(R) buttstock, Magpul(R) MOE(R) grip, Heavy Duty Quick Detach End Plate MI-HDEP
Manufacturer Part Number
MIFN16CRM15
Action
Semi-Auto
Barrel Length
16"
Caliber/Gauge
.223 Wylde
Capacity
30 + 1
Rate of Twist
1:8"