Midwest Industries MIFN16CRM14 Lightweight 223 Wylde 16″ 30+1 Black Hard Coat Anodized Rec with 14″ M-Lok Black 6 Position Magpul CTR Stock Black Magpul MOE Grip Right Hand
Forged from 7075 T6 aluminum, Precisely machined to M16/M4 specs, M4 feed ramps, Hard-coat anodized mil 8625 type 3 class 2 finish, .250 take down pins, MI M16 bolt carrier group, MI-CRM15″ Combat series handguard, M-LOK(TM) compatible, Laser engraved T-marks, Lightweight Melonite barrel, 16 inch, 1/8 twist, .223 Wylde chamber, Mid-Length gas system, .625 diameter barrel, A2 flash hider, Works with standard AR15 components and magazines, Receiver rear takedown pin detent hole threaded for a 4-40 set screw, Mil Spec diameter buffer tube, Magpul(R) CTR(R) buttstock, Magpul(R) MOE(R) grip, Heavy Duty Quick Detach End Plate MI-HDEP
| UPC | 812102033974 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | MIFN16CRM14 |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Optic Ready |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Capacity | 30 + 1 |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |