$2,370.00 Original price was: $2,370.00.$2,183.00Current price is: $2,183.00.
In stock
KIMBER 3500061 2K11 SS TARGET (OR) 9MM 10RD
Kimber has reached the summit of high capacity 1911 design. The2K11 features an enhanced sub-frame shaped for superior magazine fit and control; an accessory rail for optional lights and lasers; stainless steel slide; external extractor; ramped barrel; MJD Designs Kevlar and carbon fiber grip deliver superior strength. Includes three 10rd magazines.
| UPC | 669278350615 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3500061 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Coyote PVD |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Model | |
| Number of Magazines | 3 10 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 9.9 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Shipping Weight | 4.65 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |