Manufacturer: Legacy Sports International
MPN: HWH65CSLUX
UPC: 682146854374
In stock
Description
The Howa 1500 Super Deluxe walnut features a walnut stock with forend and grip caps; threaded barrel; machined receiver and forged bolt; large internal bolt handle and pressure vent holes; bolt faces are true and square to chamber; tool-less firing pin removal; Two Stage Match trigger; 3 Position Safety SUB MOA 3 shot group @ 100 yds with premium factory ammo.
Manufacturer Part Number
HWH65CSLUX
Action
Bolt Action
Barrel Length
22"
Caliber/Gauge
6.5mm Creedmoor
Capacity
4 + 1
Rate of Twist
1:8"