$1,149.00 Original price was: $1,149.00.$962.00Current price is: $962.00.
In stock
HENRY HOMESTEADER 9MM BRONZE MLOK 18.66 10RD
Item Description Homesteader 9mm M-LOK® Brushed Bronze Non-Threaded (Glock® Mag Well) – Action Type Semi-Automatic – Caliber 9mm – Capacity 10 Rounds – Barrel Length 18.66 – Barrel Type Round Blued Steel (Brushed Bronze Cerakote Finish) – Rate of Twist 1:10 – Overall Length 38.04 – Weight 6.7 lbs. – Receiver Finish Brushed Bronze Cerakote – Rear Sight Adjustable Aperture – Front Sight Screw-On Post – Scopeability Drilled and Tapped – Scope Mount Type Weaver 63B – Stock/Grip Material American Walnut – Buttstock Style Pistol – Buttplate/Pad Rubber – Length of Pull 14 – Safety Top-Mounted Thumb Switch – Handing L/R – Best Uses Target/Hunting/Small Game – Embellishments/Extras M-LOK® slots on forearm. Sling swivel studs. 5-round and 10-round Henry magazines included. Glock® magazine well adapter included (Glock® magazines not included). Ambidextrous bolt handle. Additional Henry magazines and adapters available separately.
| UPC | 619835020086 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | H027C1N-H9G |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 18.66" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 39.7500 |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.0 |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |