MPN: GL15350SSFDE16
UPC: 702458690559
Only 2 left in stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
GLFA AR-15 350LEG 16 FDE/SS 5RD
Description
350 LEGEND RIFLE FEATURES – Action: Semi-Automatic – Ambidextrous Safety: No – Barrel: 16 inch 1:10 Twist- Either 416R SS or 4150 CRMOV Nitride 9/16 x 24 threads – Caliber: .350 Legend – Feed Ramps: Modified M4 – Finish: Cerakote – Frame Material: Aluminum 7075 – Grip: Mil-spec Polymer – Magazine Capacity: 5 Round – Mags included: 1 – Muzzle Brake: Included – Designed to be 6 degrees forward wrench tightened w/o Loctite – Upper: 7075 Upper – Gas System: 0.750 Gas Block (Black Oxide) and Carbine Gas Tube – Sights: None – Handguard: 15.25 Aluminum 6061- Full picatinny rail – Trigger: Milspec 5.5-6 lb pull – Overall Length: 33.25 – Weight: 6.4 lbs
Manufacturer Part Number
GL15350SSFDE16
Action
Semi-Auto
Barrel Length
18"
Caliber/Gauge
.350 Legend
Capacity
5
Rate of Twist
1:16"