FIERCE FCTRGLR65PRC20BCP CTRG LR 65PRC 20 BLK/CBP
Manufacturer: Fierce Firearms
MPN: FCTRGLR65PRC20BCP
UPC: 853418408605
Only 2 left in stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
The CT Rage Long Range is an improved version that includes all the same features of the Carbon Rage. Featuring a Titanium Triad 3-lug action; Armour Lube black coating on bolt and action to improve smooth functionality; 3 position safety; Rage LR aggressive stock with a push button adjustable comb; 70 degree bolt throw; Match Grade adjustable TriggerTech trigger; detachable drop box magazine; Carbon Fiber, threaded, Match Grade barrel w/Matrix finish; integral pic rail for bipod attachment; mounting platform for Swiss-Arca plate (plate included). Includes Radial muzzlebrake.
Manufacturer Part Number
FCTRGLR65PRC20BCP
Action
Bolt Short Action
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
6.5 PRC
Capacity
4 + 1
Rate of Twist
1:8"
Safety
3 Position