EOTECH VUDU 5-25X50MM MD3-MRAD IR
Manufacturer: EOTech
MPN: VDU5-25FFMD3
Model: Vudu
UPC: 672294110118
Only 1 left in stock
Ships to an FFL where required.
Store pickup available on eligible items.
Questions? Call before you order.
Description
The New Vudu 5-25 x 50 mm is ideal for the short platform rifles. At approximately 11.2 inches in length, the 5-25x is one of the shortest first focal plane rifle scopes on the market. The elevation turret includes a push/pull locking system and EOTECH’s EZ Check Zero Stop allowing for quick adjustments and return to zero. One unique advantage of the short design is that it provides the ability to attach either a clip-on night-vision or thermal device in front of the scope and still allow the user to make adjustments to the device without leaving the scope.
Manufacturer Part Number
VDU5-25FFMD3
Adjustable Parallax
Yes
Adjustment Size
.1 MRAD
Elevation Adjustment
50 MOA
Eye Relief
2.93" – 3.71"