$474.00 Original price was: $474.00.$402.00Current price is: $402.00.
In stock
CVA SCOUT 6.5CREED 20 STEALTH GREY
The Scout builds on CVA’s trusted single-shot rifle platform with modern upgrades for versatility and performance. Designed for comfort and adaptability it offers improved ergonomics customizable adjustments and suppressor-ready compatibility. A Picatinny rail simplifies optics mounting making the Scout an ideal choice for budget-conscious hunters seeking reliability and innovation. – 6.5 Creedmoor – 6.4 lbs – SCOUT Blued/Stealth Grey 20 | 0 MOA Pic Rail – 1:8 – 5/8×24
| UPC | 043125244362 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | CR4436 |
| Action | Single Shot |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 1 |
| Length | 43.8000 |
| Model | |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.75 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | No |