$1,899.99 Original price was: $1,899.99.$1,838.00Current price is: $1,838.00.
Only 1 left in stock
Bergara Rifles B14S752 B-14 Crest 6.5 Creedmoor 3+1 20″ Fluted/Threaded, Sniper Gray Cerakote Barrel/Rec, Monte Carlo Carbon Fiber Stock with Black & Gray Splatter, Omni Muzzle Brake
The B14 CREST is a high performance ultralight rifle designed for long distance hunting, and especially mountain hunting. Built on a lightweight and solid Monte Carlo carbon fiber stock, which is manufactured with the most innovative technology. It sets a new standard in carbon stocks, being the best choice for carbon rifles. Bergara combined this new stock together with the Bergara B-14 action and their well-known barrels, resulting in a unique model that barely exceeds 3kg. It is protected with Cerakote Sniper Grey to cope with unpredictable mountain weather conditions. All B-14 rifles are capable of producing sub-1.0 MOA groups or less at 100 yards using factory match grade ammunition.
| UPC | 043125016693 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S752 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Sniper Gray Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 |
| Length | 41.3'' |
| Magazine Included | 1 x 3-Round |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |