Manufacturer: Ballistic Advantage
MPN: BABL65CR18PQ
Model: Premium Series
UPC: 819747024916
Only 2 left in stock
Description
This 6.5 Creedmoor chambered (DPMS style) 18 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ Corrosion Resistant finish. Premium Series 6.5 Creedmoor Barrels are proof fired and MPI tested, ensuring the best in quality and accuracy.6.5 Creedmoor is the perfect option if you’re looking to maximize the accuracy of your .308 platform. Apart from a simple barrel swap, all parts, including the bolt and mag, remain the same as a normal .308 build. The inherently accurate 6.5mm projectile, the increasing amount of off-the-shelf match grade factory 6.5 Creedmoor ammunition, and the extremely soft recoil pulse all combine to create one of the best black rifle options available.
Manufacturer Part Number
BABL65CR18PQ
Rate of Twist
1:8"
Length
18"