$4,600.00
Out of stock
FN 381005432 SCAR 20s NRCH 6.5 Creedmoor 10+1 20″ Black Steel Barrel, Flat Dark Earth Anodized Picatinny Rail Aluminum Receiver, Flat Dark Earth Synthetic Adjustable Stock, Black Hogue Rubber Grip
The legendary FN SCAR 20S is upgraded with Non-Reciprocating Charging Handles. Perfectly calibrated for long-range fire, the FN SCAR 20S delivers surgical precision, with an enhanced set of controls to enable any shooting position or optic choice. The rugged, monolithic upper receiver with full-length MIL-STD-1913 rail provides more space for rail-mounted accessories, and a precision buttstock fits any shooter with adjustable length of pull and cheek rest height. The FN SCAR 20S is the benchmark for long-range precision from a gas-driven piston platform, delivering a highly accurate and proven design for target shooting and law enforcement applications.
| UPC | 845737013684 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 381005432 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Optic Ready |
| Units per Box | 1 |