$1,195.00 Original price was: $1,195.00.$1,104.00Current price is: $1,104.00.
Out of stock
CLT AR15 CARBINE 9MM 16 32RD
Caliber: 9mm – Action: Semi – Barrel Length: 16.1 – Overall Length: 32 to 35 – Safety: Manual – Capacity: 32+1 – Stock: Collapsible – Trigger: Standard – Muzzle: A2 Flash Hider – Material: Aluminum – Stock: Black 4 Position – Color: Black – The Colt SMG is constructed with a modular rail system that allows the easy mounting of ancillary devices fires from a closed bolt is equipped with a collapsible buttstock and is easily field stripped without the need of any special tools. The straight-line construction coupled with the low recoil of 9mm ammunition provides highly accurate fire with less muzzle climb especially in full automatic fire. Less recoil also facilitates ease of training and improves accuracy. Finally operation and training for the Colt 9mm SMG is similar to that for the Colt M16A2/A4 Rifle Colt M4 Carbine or Colt Commando Carbine simplifying user training substantially.
| UPC | 098289023285 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | AR6951 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 32 |
| Length | 40.5500 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | A2 Front/Folding Rear |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |