$791.05 Original price was: $791.05.$716.00Current price is: $716.00.
In stock
SDS Imports Inglis GP-35 Handgun 9mm Luger 15rd Magazines (2) 4.7″ Barrel Case Hardened
The Inglis P-35 brings back the Hi-Power at a price point that any budget can afford. Built using forged components and high-quality 4140 button-rifled barrels for a durable but accurate pistol. The P-35 carries on the legacy of the John Inglis Co and John Brownings' design for a new era of shooters and collectors. The electroless nickel finish and G10 grips are complimented with Browning dovetail cut sights a ring hammer and an extended ambidextrous safety.
Inglis pistols come standard in a polymer lockable hard case two magazines cleaning kit trigger lock and instruction manual.
| UPC | 723551446515 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 12000010 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 11.4000 |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 3.2 |
| Sights | FS: Brass Bead RS: U-Notch |
| Sights Type | Brass Bead Front/Blacked U-Notch Rear |
| Slide Description | Serrated |