$824.99 Original price was: $824.99.$794.00Current price is: $794.00.
Out of stock
PIONEER AK0031FTAKTFW HELLPUP WOOD W/BRACE
Using the Licensed Kalashnikov AK blueprints, Pioneer Arms AK-style firearms are true to the original design. The Hellpup series of AK pistols feature an 11.73″ barrel with 14x1LH thread pitch; a forged front trunnion; 90 degree gas block; enhanced safety selector; traditional AK optics side rail and an SB Tactical SOB47 Pistol Brace. Includes two 30rd magazines.
| UPC | 850045874827 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | AK0031FTAKTFW |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 11.73" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 24.6500 |
| Number of Magazines | 2 |
| Rate of Twist | 1:9" RH |
| Safety | Safety Selector |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | M14x1 LH |