$749.00
The Savage B17 PRECISION chambered in 17 HMR is a semi-auto rifle available in store at Elk River Guns. Features include 18″ barrel.
B17 PRECISION 17HMR 18BL
Savage builds the B Series Precision rifles to take full advantage of rimfire rounds delivering exceptional performance. And now the B Series Precision has opened up new possibilities for rimfire . With their Modular Driven Technologies (MDT) chassis and heavy threaded barrels, the B Series Precision rifles are in a class all their own.
| UPC | 062654708480 |
| Caliber | 17 HMR |
| Purpose | Competition, Long Range Precision, Target Shooting |
| Firearm Type | Rimfire |
| Action Type | Bolt |
| Handed | Right |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Contour | Heavy |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 18″ (45.72 cm) |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Rate of Twist | 1:9″ |
| Barrel Threaded | Yes |
| Pistol Grip | No |
| Interchangeable Grip Panel | No |
| Magazine Capacity | 10 |
| Magazine Release | Ambidextrous |
| Receiver Color | Black |
| Receiver Finish | Matte |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Feed Type | Detachable Box Magazine |
| Scope Bases | Black Piccatiny Scope Mount (1) |
| Scope Mounted and Sighted | No |
| AccuStock | No |
| Stock Butt Color | Black |
| Stock Butt Type | Recoil Pad |
| Stock Color | Black |
| Stock Finish | Matte |
| Stock Fixed | No |
| Stock Pull Length – Min. | 12.75″ (32.39 cm) |
| Stock Pull Length – Max. | 13.75″ (34.93 cm) |
| Stock Material | Aluminum |
| Stock QD Studs Color | Black |
| Stock Thumbhole | No |
| Stock Type | Chassis |
| AccuTrigger | Yes |
| Trigger Adjustable | Yes |
| Trigger Pull Force – Min. | 1.5 lbs (24 ounces) |
| Trigger Pull Force – Max. | 4 lbs (64 ounces) |
| Length | 36.63″ (93.03 cm) |
| Weight | 7.38 lbs (3.35 kg) |
| UPC | 062654708480 |
|---|